فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به همت محفل ادبی «آینه» برگزار شد؛

نشست بررسی غزلی از حافظ با مطلع «رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند» در کتابخانه شهید رجایی مشهد

نشست بررسی غزلی از حافظ با مطلع «رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند» به همت محفل ادبی «آینه» در کتابخانه عمومی شهید رجایی شهرستان مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، نشست بررسی غزلی از حافظ با مطلع «رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند» به همت محفل ادبی «آینه» در کتابخانه عمومی شهید رجایی شهرستان مشهد برگزار شد.

در ابتدا سید حسین موسوی، دبیر محفل ادبی «آینه» کتابخانه شهید رجایی شهرستان مشهد ضمن بیان بیوگرافی حافظ شیرازی، گفت: غزل شماره ۱۷۹ حافظ بامطلع «رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند» بر اساس اخباری که به شاعر درباره شاه شجاع و تحولات شیراز رسیده سروده شده و به این موضوع دل بسته که دوران غم پایان می‌ یابد. مژده‌ای که به او رسیده می‌گوید همان‌طور که دوران خوشی گذشت، دوران سختی و ایام غم نیز سپری خواهد شد. اگرچه حافظ در نظر دوست خوار و خفیف شده اما رقیب نیز احترامش را از دست می‌ دهد.
وی افزود: در این غزل با نوید فرا رسیدن زمان شادکامی، انسان را به بهره بردن از زندگی با تاکید بر فانی بودن این دنیا دعوت می کند. حافظ می گوید خدا را به برای رسیدن این لحظات خوش شکر کن و این را نیز فراموش نکن که فریب شادی‌های زودگذر را نخوری. همان‌گونه که غمها رفتند، خوشی ها نیز روزی سپری می‌شوند و مهم این است که انسان عاقل از دوره خوشی چنان استفاده کند که بعدها حسرت آن را نخورد. همچنین حافظ در این غزل بر ماندن تنها نام نیک از انسانها تاکید می کند.

موسوی با اشاره به گرایش حافظ به شیوه سخن‌پردازی خواجوی کرمانی اظهار داشت: حافظ از یک از اثرگذارترین افراد در زمینه سرودن شاعر برای شاعران پس از خود است.

در ادامه هر یک از حاضرین در جلسه به خوانش اشعار خود پرداختند. 
كلمات كليدی : اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی , محفل ادبی آینه , کتابخانه شهید رجایی مشهد , غزلیات حافظ , نقد و بررسی
نسخه قابل چاپ