فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در جلسه معرفتی «سلسله»کتابخانه شهید مطهری مشهد مطرح شد؛

محمد بن مکی، شهیدی مظلوم در سلسله زعیمان شیعه

در جلسه هفتگی سلسله محفل قرآن و عترت کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد در باب زندگی و احوالات و آثار محمدبن مکی، معروف به شهید اول و کتاب لمعه دمشقیه بحث و گفتگو شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌ رضوی، در جلسه هفتگی سلسله  محفل قرآن و عترت کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد در باب زندگی و احوالات و آثار محمدبن مکی، معروف به شهید  اول و کتاب« لمعه دمشقیه» بحث و گفتگو شد.

در این جلسه ضمن معرفی آثار شهید اول در خصوص نحوه زندگی، آثار، ارتباط با سربداران خراسان، ایام اسارت، فتنه انگیزی مخالفان و در نهایت حکم قاضی القضات دمشق به اعدام شهید اول بررسی شد.
ابوعبدالله شمس الدین محمد بن مکی بن محمد شامی عاملی جزینی معروف به شهید اول در سال‏ 734ق در جِزِّین از قرای جبل عامل متولد شد.
فخرالمحققین، جعفر بن محمد بن نمای حلی، قطب‌الدین رازی و عمیدالدین عبدالمطلب اعرجی از جمله استادان و حسن بن سلیمان حلی، مقداد بن عبدالله حلی، فاطمه عاملی جزینی و ابن خازن حائری از جمله شاگردان برجسته مکتب شهید اول هستند.
اللمعة الدمشقیه، کتاب المزار، الدرة الباهره، الالفیة فی فقه الصلاة الیومیه نیز از جمله آثار شهید اول هستند.
 شهید اول دارای سه پسر بود، رضی الدین ابوطالب محمد، ضیاءالدین ابوالقاسم علی و جمال الدین ابومنصور حسن. هر سه عالم و فقیه بودند و از پدر و نیز «سید تاج الدین ابن مُعیه» اجازه نقل حدیث داشتند.
امّ علی همسر وی نیز فقیه و مروج معارف اهل بیت(ع) بود. دختر شهید اول، فاطمه مشهور به‌ام حسن، از دانشمندان جبل عامل بود و به وی «ست المشایخ» لقب داده‌اند.

در عهد سلطنت برقوق، شخصی به نام «یوسف بن یحیی» که از مخالفان شهید بود، مطالبی خلاف واقع و نامشروع به عنوان «فتاوی شمس الدین محمد» تنظیم کرده صدها نفر را بر آن گواه گرفت. قاضی شام، قاضی برهان‌الدین مالکی از شهید خواست از این مطالب خود توبه کند. ابراز توبه به معنای قبول اتهامات بود لذا  «شهید» نپذیرفت و به زندان افتاد. یک سال بعد در دادگاهی علی‌رغم انکار و تکذیب مطالب از جانب شهید،با فتوای قاضی برهان‌الدین مالکی و عباد بن جماعة شافعی، حکم به ریختن خونش دادند. در آن زمان شهید اول ۵۲ سال داشت.
 شهید اول پنج شنبه ۹ جمادی‌الاول ۷۸۶ق در قلعۀ شام به شهادت رسید. شیخ حر عاملی درباره چگونگی شهادت وی می‌نویسد: شهید اول را با شمشیر کشتند، بعد به‌ دار آویختند، سپس سنگسار کردند و جنازه‌اش را سوزاندند.

 شایان ذکر است، مجموعه جلسات «سلسله» با هدف معرفی نائبان امام عصر(عج)و رهبران جامعه شیعه در دوران غیبت، با معرفی یک زعیم شیعه در هر جلسه با محوریت یکی از مهمترین تالیفات وی به صورت هفتگی در کتابخانه شهید مطهری مشهد برگزار می شود. 
كلمات كليدی : اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌ رضوی , کتابخانه شهید مطهری مشهد , جلسه معرفتی , شهید اول
نسخه قابل چاپ