فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در راستای آشنایی با میراث فرهنگی تاریخی؛

ویژه برنامه بازدید از بنای تاریخی علی آباد کشمر در بردسکن اجرا شد

ویژه برنامه بازدید از بنای تاریخی علی آباد کشمر در راستای آشنایی با میراث فرهنگی تاریخی به همت کتابخانه عمومی استاد احمد آرام شهرستان بردسکن اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، ویژه برنامه بازدید از بنای تاریخی علی آباد کشمر در راستای آشنایی با میراث فرهنگی تاریخی به همت کتابخانه عمومی استاد احمد آرام شهرستان بردسکن اجرا شد.

در ابتدای این بازدید مهدی زارعی، رئیس اداره کتابخانه  های عمومی شهرستان بردسکن گفت:  تمدن و تاریخچه یک ملت را از میراث فرهنگی آن جامعه می توان شناخت. حفظ هویت و روح فرهنگی یک سرزمین همه در گرو اهمیت نهادن به آثار برجای مانده از گذشتگان است. شناساندن این میراث به مردم به ویژه  کودکان  و نوجونان هر سرزمین باعث شکل گیری هویت  فرهنگی  و نشاط اجتماعی می گردد.
وی ضمن بازدید از بنای تاریخی علی آباد کشمر، افزود:  مقبره علی آباد کشمر مربوط به سده ۸ قمری است و در شهرستان بردسکن، روستای علی‌آباد کشمر واقع شده است. این بنا به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. همچنین این بنا بر فراز بقایا و آواره‌ های قلعه کهن به نام کوشک بنیان شده‌ است.
زارعی تصریح کرد: قدمت این منطقه به دوره اشکانیان می‌رسد و احتمالاً این برج یک مقبره بوده‌ است. به همین خاطر به مقبره کشمر نیز معروف شده ‌است. این برج ۱۸ متر ارتفاع دارد نمای خارجی برج علی آباد در پائین هشت ضلعی و بالاترین قسمت آن دارای گنبد مخروطی و به صورت دو پوسته است.

در راستای این بازدید کودکان شعرهایی از حافظ مولانا و فردوسی خواندند.


 
كلمات كليدی : اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی , بازدید , بنای تاریخی علی آباد کشمر , کتابخانه استاد احمد آرام بردسکن
نسخه قابل چاپ