فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به همت محفل ادبی «ستاره قطب» کتابخانه شهید بهشتی؛

شب شعر دانشجویی «بهشت» با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه برگزار شد

همزمان با ولادت هشتمین ستاره آسمان ولایت حضرت رضا (ع) شب شعر دانشجویی «بهشت» به همت محفل ادبی «ستاره قطب» کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهرستان تربت حیدریه و با همکاری کانون ادبی در دانشگاه علوم پزشکی شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، همزمان با ولادت هشتمین ستاره آسمان ولایت حضرت رضا (ع) شب شعر دانشجویی «بهشت» به همت محفل ادبی «ستاره قطب» کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهرستان تربت حیدریه و با همکاری کانون ادبی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان و حضور حسین صافدل، نماینده نهاد رهبری در دانشگاه تربت حیدریه؛ علیرضا حسین زاده، دبیر کانون ادبی دانشگاه علوم پزشکی؛ بهمن صباغ زاده، دبیر محفل ادبی «ستاره قطب» و جمعی از شاعران برگزار شد.

در ابتدا حجت السلام حسین صافدل، نماینده نهاد رهبری در دانشگاه شهرستان تربت حیدریه ضمن تبریک ولادت امام مهربانی ها گفت: امام رضا علیه السلام ولی نعمت مادی و معنوی ما محسوب می شود. مطالعه سیره و احادیث برجای مانده از آن امام همام، نشان دهنده اهمیت امر به معروف و نهی از منکر است. رواج امر به معروف و نهی از منکر، یکی از کارهای مهم امام رضا علیه السلام بوده و عارف به حق امام، کسی است که آن امام را به عنوان ولی خدا و امام خود شناخته، از سنت او درس بگیرد و از سیره آن امام همام علیه السلام پیروی کند.
وی افزود: شعر آیینی در ادبیات فارسی دیرینه‌ای طولانی دارد؛ چرا که شاعران این سرزمین همواره محبت خاندان پیامبر صلی‌الله ‌علیه را در دل پرورانده و در کلام خویش منعکس کرده‌اند. همچنین به دلیل قرار گرفتن بارگاه مبارک حضرت رضا علیه‌السلام در خطۀ ایران، شاعران توجه ویژه‌ای به این ستارۀ تابناک آسمان امامت و ولایت نشان داده‌اند و همواره در اشعار خود ارادت خویش را بدان حضرت عرضه نموده‌اند.

در ادامه علیرضا حسین زاده، دبیر کانون ادبی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با اشاره به اینکه تقویت عنصر معرفت و توجه به ارزش های الهی در جامعه امروز دانشگاهی بسیار ضروری و مهم است، گفت: این مهم با اثرگذاری بر  گرایش ها شکل می گیرد. دانشجویانی که مسیر محبت به اهل بیت (ع) را طی می کنند به تدریج ذات و شاکله شخصیتی آنها نیز به اهل بیت نزدیک می شود.
وی به کشش اهل بیت (ع) و محبت آنها در دل‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از این قالب‌های عرض ارادت، برگزاری کانون های ادبی است که در قالب شعر آیینی به عرض ارادت ائمه‌ اطهار علیهما السلام می پردازند، که البته باید رونق بگیرد.

در پایان بهمن صباغ زاده، دبیر محفل ادبی «ستاره قطب» گفت: تنها موهبت بزرگ برای ایرانیان وجود مرقد تابناک حضرت علی بن موسی الرضا در مشهد مقدس است و شاعران بزرگ ایران همواره این شخصیت استثنایی را ستوده اند. در دوره معاصر هم، به ویژه در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شاعران، عشق وارادت خود را به آستان قدسی آن حضرت آشکار کرده اند.
گفتنی است، این شب شعر با شعر خوانی شاعران محفل ادبی «ستاره قطب» و دانشجویان شاعر و عضو کانون ادبی دانشگاه علوم پزشکی همراه بود. همچنین از دانشجویان شاعران نیز تقدیر به عمل آمد.

Description: F:\0خبر\0کار شده\1401\0خرداد\تربت حیدریه\شب شعر بهشت\WhatsApp Image 2022-06-12 at 12.23.51 PM.jpeg

Description: F:\0خبر\0کار شده\1401\0خرداد\تربت حیدریه\شب شعر بهشت\WhatsApp Image 2022-06-12 at 12.24.30 PM.jpeg

 
كلمات كليدی : اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی , محفل ادبی ستاره قطب , کتابخانه شهید بهشتی تربت حیدریه , ولادت حضرت رضا (ع) , شب شعر
نسخه قابل چاپ