فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در راستای اهمیت فلسفه در زندگی؛

وبینار « بررسی وجه نیاز عموم به فلسفه» به همت کتابخانه شهید مفتح مشهد برگزار شد

وبینار « بررسی وجه نیاز عموم به فلسفه» در راستای اهمیت وجود فلسفه در زندگی به همت کتابخانه عمومی شهید مفتح شهرستان مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، وبینار « بررسی وجه نیاز عموم به فلسفه» در راستای اهمیت وجود فلسفه در زندگی با حضور فاطمه صاحبی، پژوهشگر و مدرس فلسفه و به همت کتابخانه عمومی شهید مفتح شهرستان مشهد برگزار شد.

در ابتدا فاطمه صاحبی، پژوهشگر و مدرس فلسفه  ضمن بیان تاریخچه پیدایش فلسفه گفت: فلسفه شاخه های مختلفی اعم از شرق، غرب، مطلق و عام دارد، با صرفنظر از اصول فلسفه شرق و غرب می توان در رابطه با فلسفه مطلق اینگونه گفت که به صورت کامل به وجود و حضور خداوند در نظام آفرینش می پردازد که در بیشتر موارد عموم مردم درک کاملی از آن ندارند.

وی  با اشاره به به لزوم وجود فلسفه عام و چرایی کارها در زندگی عنوان کرد: فکر کردن روزانه درباره چرایی کارهایی که انجام می دهیم و تحلیل و بررسی آنها  را فلسفه عام می گویند به عبارت ساده تر  فلسفه عام به زندگی روزمره، اجتماعی و فردی انسان می پردازذ.


فاطمه صاحبی آموزش تفکر فلسفی به کودکان را یکی از ضرورتهای جامعه امروز دانست و گفت: بهترین سن برای آموزش فلسفه به کودکان در سنین 3 تا 5 سال است. طبق تحقیقات انجام شده کودکانی که تحت آموزش تفکر فلسفی قرار می گیرند  چهار خصیصه مهم تحلیلگری، همدلی، صبوری و مسئله محوری را در کنار افزایش اعتماد به نفس کسب می کنند.


این پژوهشگر و مدرس فلسفه تصریح کرد: مهمترین هنر اکتسابی در آموزش فلسفه به کودکان ایجاد خلاقیت در آنها است؛ در واقع کودکان با تفکر فلسفی می توانند بیشتر و بهتر از سایر کودکان به حل مشکلات خود با تکنیک طرح مسئله بپردازند و  نتیجه این تفکر،  ایجاد خلاقیت و یافتن راه کارهای جدید در رابطه با مسائل پیش آمده است.


فاطمه صاحبی، پژوهشگر و مدرس فلسفه در پایان ضمن معرفی کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب» نوشته مهدی آذر یزدی از این کتاب به عنوان منبعی موثر و مفید برای ایجاد تفکر فلسفی در کودکان نام برد.