فهرست

اخبار شهرستان‌ها

هم‌زمان با هفته کتاب؛

نشست ادبی ارزش کتاب از دیدگاه قرآن و حضرت ختمی‌مرتبت برگزار شد

در اولین روز از هفته کتاب نشست ادبی «ارزش کتاب از دیدگاه قرآن و حضرت ختم مرتبت» به همت انجمن ادبی بهار کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد مقدس برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی، در اولین روز از هفته کتاب نشست ادبی «ارزش کتاب از دیدگاه قرآن و حضرت ختم مرتبت» به همت محفل ادبی بهار کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد مقدس با حضور محمود مهدوی دامغانی، استاد و عضو هیئت‌ علمی دانشگاه و برگزیده دومین جایزه کتاب سال کشور، مجید تقوی بهبهانی، استاد دانشگاه، عضو هیئت ‌علمی و مؤلف کتاب در حوزه‌های ادبی و عرفانی و مجتبی ابوالقاسمی دبیر انجمن ادبی بهار کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد مقدس برگزار شد.
 
استاد محمود مهدوی دامغانی در این جلسه با گرامیداشت ایام هفته کتاب در سالروز ارتحال حضرت علامه محمدحسین طباطبایی یاد و نام این فیلسوف و اندیشمند بزرگ جهان اسلام را گرامی‌داشت.
 وی در ادامه در بیان اهمیت و جایگاه کتاب در دین مبین اسلام و کتاب آسمانی آن گفت: لفظ کتاب یکی از واژه‌های پرکاربرد در قرآن کریم است تا جایی‌که کلمه کتاب دویست و پنجاه و شش‌بار و بیشتر از موضوعات مهم دیگر مانند نماز و توحید یاد شده‌است.
 این استاد پیشکسوت دانشگاه در ادامه از تشبیه اعمال انسان به کتاب در قرآن کریم یاد کرد و ادامه داد وقتی در قرآن از پیروان همه ادیان چه یهودی چه مسیحی و دیگر ادیان به‌عنوان اهل‌کتاب یاد می‌شود نشان از جایگاه رفیع کتاب در آیین اسلام است.
 وی در ادامه به بیان جایگاه و اهمیت کتاب از دیدگاه پیامبر مکرم اسلام پرداخت و ادامه داد: حضرت ختمی مرتبت در حدیث "قیدو العلم بالکتابه" به اهمیت نگارش و پای‌بند کردن علم و دانش به وسیله نوشتن آن اشاره کرده‌است.
 وی تاکید کرد: اگر کتاب نبود زمینه انتقال علم از نسلی به نسل دیگر ممکن نبود.

 در ادامه این جلسه استاد مجید تقوی بهبهانی نیز یاد و خاطره فیلسوف و اندیشمند بزرگ جهان اسلام علامه محمدحسین طباطبایی را گرامی‌داشت.
 این استاد و عضو هیئت‌علمی دانشگاه نیز جایگاه کتاب را در اسلام و اندیشه پیامبر مکرم اسلام و ائمه اطهار جایگاهی رفیع و ویژه عنوان کرد.
این مراسم که به مناسبت روز کتاب ، کتابخوانی و کتابدار به همت کتابخانه عمومی شهید مطهری و در محل استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد با تقدیر از اساتید جلسه به پایان رسید.