فهرست

كتاب‌خوان ماه

توسط واحد منابع اداره کل کتابخانه های خراسان رضوی انجام شد؛ معرفی 22 عنوان کتاب در قالب بسته مطالعه پیشنهادی عفاف و حجاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به مناسبت هفته عفاف و حجاب،اقدام به معرفی 22 عنوان کتاب در قالب بسته مطالعه پیشنهادی نمود. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به مناسبت هفته عفاف و حجاب،اقدام به معرفی 22 عنوان کتاب در قالب بسته مطالعه پیشنهادی نمود.

 
معرفی کتاب «پرنیان»
عنوان : پرنیان
نویسنده : محمد رضا خانی
ناشر : شهید کاظمی
سال نشر :1392
تعداد صفحات : 120

«پرنیان» به تبیین فرهنگ حجاب و عفاف می پردازد. «پرنیان» کتابی است که بدون هیچ تبلیغی تاکنون 225 هزار نسخه از آن به نویسندگی محمد رضاخانی به فروش رسیده است. این کتاب «پرتیراژترین کتاب حجاب» در کشور است. پرنیان در محورهای متعددی همچون تاریخچه، قرآن و روایات، احکام، مدگرایی و غریزه، گفتار بزرگان، شبهات، جهانی شدن حجاب، قوانین پوشش در دانشگاه‌های مختلف دنیا و سایر موضوعات مرتبط با پوشش و حجاب بحث می‌کند. مباحث مربوط به جهانی شدن و مقوله حجاب و مد و مدگرایی از نقاط قوت کتاب است. کتاب پرنیان در سال 91 در دومین همایش بین‌المللی حجاب به عنوان بهترین کتاب ترویجی موفق به دریافت تندیس و جایزه این همایش شد.
معرفی کتاب «دختران آفتاب»
عنوان : دختران آفتاب
نویسنده : امیر حسین بانکی، محمد دانشگر و محمد رضا رضایتمند
ناشر : سروش
سال نشر :     1394
تعداد صفحات : 480

کتاب داستانی «دختران آفتاب» نوشته امیر حسین بانکی، محمد دانشگر و محمد رضا رضایتمند است و این سه نویسنده برای نگارش این کتاب از مشاورانی چون سید مهدی شجاعی، حجت الاسلام صادق‌زاده و استاد سیدابوالقاسم ژرفا بهره گرفته اند. «دختران آفتاب» اگرچه روالی داستانی دارد، اما تحقیقی روان شناختی، جامعه شناختی، فرهنگی و دینی درباره زنان است. دختران آفتاب خواسته است که زن و منزلت، شخصیت و هویت او را بشناساند؛ به خودش، به مَردَش، به جامعه اش و به تاریخ گذشته و سرنوشت آینده اش؛ همان گونه که هست و همان گونه که باید باشد. این کتاب با استفاده از سبک «داستان‌مقاله» به بررسی و نقد و رد و اثبات مؤلفه‌ها و مباحث و شبهات حوزه‌ی زن و خانواده و جامعه می‌پردازد و می‌توان گفت از موفقیت زیادی در این زمینه برخوردار است. مباحث در حین برگزاری یک اردوی ده‌روزه‌ی دخترانه‌ی دانشجویی از دانشگاه تهران اتفاق می‌افتد که به‌قصد زیارت امام رضا( ع) راهی مشهد شده‌اند. به مناسبت‌های مختلف و اتفاقاتی که می‌افتد، موضوعات مطرح و بررسی می‌شوند و به نتیجه می‌انجامند.  این کتاب تنها کتابی است که در زمینه حجاب و سبک زندگی نظر رهبر انقلاب را به خود جلب کرده است و برای آن تقریظ نوشته اند.

متن تقریظ رهبر انقلاب به شرح زیر است:
«بسمه تعالی،  پس از نزدیک سه سال توانستم در این روزها -ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها- این کتاب را بخوانم. در میان کتابهای داستانی که هدفش طرح مسائل فکری است، این بهترین کتاب از نویسنده ئی ایرانی است. طرح کلی داستان و درونمایه های داستانی آن خوب و شیرین است. حرفها هم قوی و منطقی است. اتفاقاً پیش از این، کتابِ: ... را خوانده ام. آن قویتر است. ولی با توجه به برخی ملاحظات (عمدةً بهره برداری نکردن از عامل جنسی در کتاب حاضر) در این کتاب، هنر بیشتری به کار رفته است. باید ترویج شود. تنها نقطه ضعف آن ذکر مشخصات استاد فاطمه است در فصل آخر کتاب.»
معرفی کتاب «گوهر عفاف»
عنوان : گوهر عفاف
نویسنده : سید حسین اسحاقی
ناشر : بوستان کتاب قم
سال نشر : 1393    
تعداد صفحات : 140
گوهر آفرینش ـ زن ـ اگر در صدف حجاب قرار گیرد ارزش های انسانی اش محفوظ می ماند. به علاوه، پوشیدگی زن، نمادِ تقوای اوست، وقتی زن، خود را محفوظ نگه دارد وعده های خدا به پرهیزکاران، درباره او نیز محقق می شود. هم چنین، امنیت و آرامش خاطر نیز با حجاب اسلامی به دست می آید.
اما سختی حجاب، حق بیمه ای است که زن برای تأمینِ سلامت خود می پردازد، زیرا پوشش، مانع نفوذ هوای نفس و نگاه های آلوده و افکار فاسد به حریم پاک زنان می گردد.
اثر حاضر، موضوع حجاب را در چند فصل به شرح ذیل بررسی نموده است:
بایسته های پوشش و عوامل بی حجابی
تأثیر حیا بر پوشش بانوان
ضرورت های غیرت مداری
عوامل سست شدن فرهنگ حجاب
راه کارهای ترویج فرهنگ حجاب


معرفی کتاب «حجاب چرا؟»
عنوان : حجاب چرا؟
نویسنده : امین کشوری
ناشر : بوستان کتاب قم
سال نشر : 1393    
تعداد صفحات : 180
حجاب یکی از احکام اسلامی است که به کارگیری و رعایت آن ضامن سلامت فردی و اجتماعی خواهد بود. با بررسی تاریخ و سرگذشت تمدن های گذشته درمی یابیم که اقوام گذشته نیز حفظ حجاب در میان مردم (خصوصاً زنان) رواج داشته و افراد جامعه آن را پذیرفته و رعایت می کرده اند.
اما در عصر حاضر که همه آن را به عنوان عصر پیشرفت و تکنولوژی و شکوفایی علم و تمدن می نامند، مخالفت های عجیبی با این حکم الهی و فطری صورت می گیرد. کشورهای غربی که همگی داعیه ی فرهنگ و آزادی دارند با تصویب قوانین سخت گیرانه، مانع از حضور دانش آموزان و دانش جویان محجبه در دانش گاه ها شده و سعی دارند تا فعالیت های آن ها را محدود کنند. در این میان، پاسخ به این سوال که "فلسفه ی حجاب چیست؟" و هم چنین، ارائه ی پاسخ های مناسب در مقابل شبهاتی که دشمنان اسلام در باره ی ضرورت حجاب مطرح می کنند، لازم ضروری است. کتاب «حجاب چرا؟»، به طرح کلی شبهاتی درباره حجاب پرداخته و با رویکردی دینی، سعی در ارایه پاسخ های مناسب به شبهات مذکور را دارد. این کتاب برگزیده نخستین جشنواره ملی حدیث حیا در سال 1390 نیز شده است.معرفی کتاب «صدفی برای مروارید»
عنوان : صدفی برای مروارید
نویسنده : حامد حسینیان
ناشر : بوستان کتاب قم
سال نشر : 1393
تعداد صفحات : 176