فهرست

انجمن ها

با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.

در ابتدای جلسه سیدحمید موسوی، سرپرست معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مشهد ضمن تبریک انتخاب انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان برتر به عنوان انجمن برتر استان در هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، گفت: از مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی که به واسطه اجرای برنامه های فرهنگی و باعث ارتقای جایگاه کتاب و کتابخوانی و انجمنهای کتابخانه های عمومی در استان شده اند، تقدیر و تشکر می کنم.
وی با اشاره به ظرفیت بالای اجرای برنامه های فرهنگی در استان، افزود: با بهره گیری از ظرفیتهای مختلف فرهنگی و عمومی در استان و همچنین استفاده از روشهای نوین و موثر در برگزاری برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی کتاب محور می توانیم در آینده ای نزدیک شاهد رشد بیشتر و حرکت سریعتر در مسیر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشیم.
فرماندار شهرستان مشهد با بیان اینکه استفاده از ظرفیتهای مردمی می تواند منشأ اثر اتفاقات خوب فرهنگی باشد، گفت: ورود تشکلهای مردمی در انجمنهای کتابخانه های عمومی شهرستانها علاوه بر حضور و انس بیشتر افرادی از جنس مردم عادی در جامعه با حوزه کتاب و کتابخوانی، باعث مشارکت و ترغیب سایر تشکلها در این امر می شود.  هم افزایی، همکاری و همراهی دستگاه های اجرایی و تشکلهای مردمی در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و به تبع آن چشاندن لذت مطالعه به آحاد مردم باعث رقم خوردن اتفاقات موثر و مفیدی در حوزه کتاب و هدف اصلی انجمن های کتابخانه های عمومی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی می شود.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تشکر از حضور و همراهی اعضای انجمن و انتصاب فرماندار شهرستان مشهد، گفت: انتخاب انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد به عنوان یکی از انجمن برتر استان نشان از دغدغه مندی مسئولین شهرستان مشهد در حوزه کتاب و کتابخوانی دارد. همراهی شما و به ویژه فرماندار شهرستان مشهد عامل اصلی این موفقیت و رقم خوردن اتفاقات خوب فرهنگی به واسطه خروجی این انجمن است.
وی با اشاره به اهتمام کتابخانه های عمومی در  برگزاری 14000 رویداد فرهنگی، عمرانی و ترویجی تا پایان سال 1400 ، افزود:  در ایام هفته کتاب که به عنوان تحویل سال کتابداری در استان از آن یاد می کنیم، با تلاش همکاران کتابدارمان در استان شاهد برگزاری 1400 رویداد ترویجی بوده ایم. علاوه بر آن سعی داریم در ایام باقی مانده از سال 14طرح ویژه از جمله راه اندازی ایستگاه های دانایی، برنامه های فرهنگی با محوریت زنان خانه دار و ... را برگزار کنیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به نقش ویژه زنان خانه دار در جامعه، تصریح کرد: توجه به قشر زنان خانه دار با توجه به توصیه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص ترغیب این قشر به مطالعه به عنوان یکی از تأثیرگذارترین مولفه های ترویج فرهنگ  کتاب و کتابخوانی در جامعه به واسطه حضور پررنگ آنان در خانواده و جامعه، یکی از برنامه های مهم و در حال بررسی است که با همکاری امور بانوان استانداری در آینده ای نزدیک شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود.
وی افزود: هدف ما در مجموعه کتابخانه های عمومی رشد سرانه مطالعه در جامعه و مهمتر از آن ایجاد امید، نشاط و رضایتمندی مردم در استان است چرا که نتیجه آن افزایش نشاط اجتماعی و امنیت در جامعه است.
حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان ظرفیت و حضور انجمن های کتابخانه های عمومی را به عنوان پارلمانهای کتابخانه ها عامل موثری در رقم خوردن اتفاقات موثر و مفید فرهنگی در جامعه دانست.

در پایان محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد ضمن تشکر از کبری محمدی، کارشناس انجمن کتابخانه های عمومی استان در راستای پیگیری برگزاری منظم و مداوم جلسات انجمن کتابخانه های عمومی، انتخاب انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد را به  عنوان یکی از انجمن های کتابخانه های برتر استان در هفته کتاب ، کتابخوانی و کتابدار را  تبریک گفت.
وی با تقدیر از همکاری رحمت اله فتاحی، عضو سابق انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد، به معرفی محسن نوکاریزی، مدرس عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد؛  علی اکبر روحی، مدیرعامل کانون فرهنگی هنری شهید روحی؛ موسی الرضا حاجی بگلو، رئیس شورای اسلامی شهرستان مشهد و  علیرضا ناظری، سرپرست بخشداری مرکزی مشهد به  عنوان اعضای جدید انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد پرداخت.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد استفاده از ظرفیتهای مردمی را عامل مهمی در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: نمونه بارز آن افتتاح کتابخانه عمومی بینالود با همکاری شرکت عمران شهر جدید بینالود است.
وی با بیان اینکه در آینده ای نزدیک کتابخانه سیار در بخش رضویه روستای میامی راه اندازی خواهد شد، به توضیحاتی در خصوص برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی و نحوه شرکت در آن پرداخت.
گفتنی است، در پایان جلسه از نسرین یوسفی عارفی، رئیس هیات مدیره مرکز توسعه اقتصادی زنان و عضو انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد به عنوان عضو فعال برتر انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد تقدیر شد.

Description: H:\1خبر\0کار شده\01400\0آذر\مشهد\انجمن\9.jpg