فهرست

با كتابداران

گفتگو با برگزیدگان طرح «مأموریت کتابخانه من»/ 4

پرداختن به دغدغه اصلی ساکنان محله در «ماموریت کتابخانه من»

مهشید متحدی، مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد گفت: اجرای طرح «ماموریت کتابخانه من» ضمن پرداختن به دغدغه‌های اصلی و جمعی ساکنان محله، می‌تواند به معرفی بهتر جایگاه حرفه‌ای کتابداری و معرفی کتابخانه‌ها به عنوان یک پایگاه مهم فرهنگی و اجتماعی در محله‌ها شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، طرح «مأموریت کتابخانۀ من» که به منظور ایجاد تاثیر واقعی در زندگی مردم، به طراحی خدمات و برنامه‌های متناسب هر کتابخانه بر اساس جامعۀ خدمت‌گیر خود می‌پردازد، در دستور کار نهاد کتابخانه‌های عمومی قرار گرفت که دوره اول این طرح در سال ۱۳۹۹ با مشارکت ۲۵ کتابخانه عمومی برگزار شد که با نتایج موفقی همراه بود.

مهشید متحدی، مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد درباره مشارکت خود در طرح «ماموریت کتابخانه من» گفت: از ابتدای خدمتم در مجموعه کتابخانه‌های عمومی همواره به دنبالت ایجاد تنوع و تجربه‌های جدید در حوزه کاری خودم بوده‌ام و همیشه شناخت و توجه به مخاطب را به عنوان اولویت کاری مد نظر داشتم. بر این اساس پس از مطالعه اهداف طرح «مأموریت کتابخانه من» متوجه شدم که این اهداف در راستای موضوعات مورد علاقه من بوده که بر اساس مخاطب محور بودن کتابخانه و توجه به تفاوتهای مخاطبین در کتابخانه‌های عمومی بنا شده است. در نهایت اشتیاق ایجاد این رویکرد در کتابخانه عمومی شهید مطهری، باعث پیوستن من به جمع ۲۶ کتابخانه مشارکت کننده در این حرکت شد.

این کتابدار با تقدیر از همراهی و راهنمایی‌های کارکنان اداره پژوهش در ستاد نهاد درباره طرح اختصاصی کتابخانه خود گفت: حضور در این طرح و بهره‌مندی از تجربیات همکاران و عزیزان اداره پژوهش بسیار ارزشمند بود. در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی ذیل این طرح کتاب‌ها، منابع و مقاله هایی به ما معرفی و تکلیف ها و فعالیت هایی برای ما تعیین شد. در ادامه با توجه به بررسی های محلی و همفکری هایی که با کارگروه برنامه‌ریزی کتابخانه داشتم و همچنین مصاحبه و گفتگو با تعدادی از اعضا و ساکنین محله، دغدغه اصلی ساکنین محله کتابخانه را وضعیت امنیتی این منطقه یافتنم.

وی ادامه داد: من بیانیه طرح ماموریت کتابخانه خودم را با موضوع «امنیت و نشاط در کوی سیدی» تدوین و برنامه ها و خدمات کتابخانه را زیرمجموعه این بیانیه پیش خواهم برد. پیرو طرح «ماموریت کتابخانه من» ما خدمتی را برای کتابخانه خودمان طراحی کردیم که شامل برگزاری کارگاه های آموزشی با عنوان پیشگیری از آسیب های اجتماعی می شود که تمامی گروه های سنی و جنسی محل را در بر می گیرد. بر این اساس اولین کارگاه ذیل این طرح در اسفند ماه گذشته ویژه دختر خانم های نوجوان با عنوان «پیشگیری از آسیب های فضای مجازی» تشکیل شد و در ادامه دومین جلسه این طرح نیز ویژه آقا پسرهای نوجوان با همین عنوان برگزار شد.

مهشید متحدی تصریح کرد: از مشارکت در این طرح بسیار راضی و خوشحالم و از اینکه می توانم سهمی در جهت بهبود زندگی ساکنین محله کتابخانه خودم داشته باشم بسیارخوشحالم و حس غیرقابل وصفی دارم. به نظرم اجرای این طرح در کتابخانه می‌تواند باعث نشاط کاری و علاقه مندی در بین کتابداران باشد و همچنین می‌تواند باعث شود که جایگاه حرفه و کار ما کتابداران بین مردم بیشتر و بهتر شناخته شود و کتابخانه‌ها به عنوان یک پایگاه فرهنگی و اجتماعی مهم در محله‌ها معرفی شوند.