فهرست

تازه‌ترين اخبار

با هدف افزایش تعاملات فرهنگی صورت گرفت؛

امضای تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی با هدف افزایش تعاملات فرهنگی امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، تفاهم نامه همکاری با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سید ابراهیم علوی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی با هدف افزایش تعاملات فرهنگی  امضا شد.

Description: H:\1خبر\0کار شده\01400\0دی\اداره کل\400+10+22تفاهم نامه شرکت آب و فاضلاب\WhatsApp Image 2022-01-12 at 13.57.18.jpeg
در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به تغییر کاربری کتابخانه های عمومی از حالت سنتی به نسل جدید، گفت: کتابخانه های عمومی امروز به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی از حالت سنتی امانت کتاب و سالن مطالعه خارج شده و وارد نسل جدیدی از ارائه خدمات کتابخانه ای شده اند. در نسل جدید کتابخانه های عمومی هر آنچه که نیاز دانشی و اطلاعاتی مراجعین است، باید از طریق مراجعه به کتابداران در کتابخانه های عمومی پاسخ دهی شود.
وی با بیان اینکه هر کتابخانه عمومی امروز مرکز اطلاعات، گفتگو، تعاملات و ارتباطات اجتماعی است، اظهار داشت: کتابداران در نسل جدید کتابخانه ها با تحصیلات تخصصی به عنوان کارشناس واقعی این امر در حال ارائه خدمت به جامعه می باشند. کتابدار به عنوان یک پزشک عمومی با تشخیص اولیه خود سعی در رفع نیازهای اطلاعاتی فرد می کند در غیر اینصورت با ارجاع به بخشهای دیگر  کمک به رفع نیاز اطلاعاتی موردنظر می کند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی از کتابخانه های عمومی به عنوان مکان سوم مردم بعد از خانه و محل کار نام برد و گفت: در واقع کتابخانه های عمومی به عنوان آموزشگاه های غیررسمی و دانشگاه های مردمی مکان سومی برای پرکردن ایام فراغت و افزایش دانش و اطلاعات جامعه است.
وی  تفاهم نامه های منعقد شده با سایر دستگاه های اجرایی را به منزله عقد اخوت در برگزاری برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی کتاب محور در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و عنوان کرد: بسیاری از فعالیتهای فرهنگی و برنامه های اجتماعی می توانند  با فرهنگ سازی عمومی از رشد و سرعت بالاتری برخوردار شوند. به طور مثال در زمینه مصرف آب با آموزش و فرهنگسازی موثر و مفید می توان به میزان قابل توجهی از هدر رفت آب در عرصه های کشاورزی، صنعتی، خانگی ... جلوگیری کرد.
حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان در پایان هدف از تلاش اداره کل کتابخانه های عمومی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را کاهش آسیبهای اجتماعی، ایجاد انگیزه و افزایش امید و نشاط اجتماعی در مردم عنوان کرد.

Description: H:\1خبر\0کار شده\01400\0دی\اداره کل\400+10+22تفاهم نامه شرکت آب و فاضلاب\1.jpeg
در ادامه سید ابراهیم علوی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی با بیان اینکه بزرگان دین اسلام همیشه انسان را از حرص و آز برحذر داشته اند، گفت: اما حرص انسان به کتاب از آن دسته خصوصیاتی است که برای انسان بسیار مفید و موثر است و امروز کتابخانه های عمومی این فرصت مناسب برای نسل نوجوان و جوان جامعه بوجود آورده است که این حرص و طمع خود نسبت به کتاب را به سادگی و بهترین شکل ممکن برطرف سازند.
وی افزود: انسان از چهار بعد جسم، عقل، احساس و روح تشکیل شده است و در طول عمر خود همواره سعی در ارتقاء این چهاربعد دارد. بطور قطع کتاب یکی از بهترین گزینه های برای این رشد در راه رسیدن انسان به سعادت و خوشبختی است.
سیدابراهیم علوی یکی از علل دوری مردم از کتاب را مشکلات و معضلات معیشتی دانست وگفت: جامعه امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی نیاز به فرهنگسازی در حوزه ارتقاء مهارتهای دانشی و انگیزشی با محوریت کتاب دارد و بطور قطع بدانید پیوند کتاب و انسان باعث ارتقاء سطح زندگی می شود.

گفتنی است، طی این تفاهم نامه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان  رضوی در خصوص برگزاري جلسات جمع خوانی ، مسابقات کتابخوانی ، جشنواره رضوی ، جشنواره های فرهنگی هنری در راستای مدیریت مصرف آب ، برگزاری نشست های کتاب خوان ، برگزاری نمایش نامه خوانی ، ویژه کارکنان شرکت آب و فاضلاب در سطح استان در صورت استقبال کارکنان، ارسال اقلام فرهنگی از اداره کل کتابخانه های عمومی استان اعم از فایل پوستر این چندکتاب، فایل معرفی کتاب های ماه (کتاب خوان ماه)،  بسته هاي مطالعاتی (در صورت تولید پوستر یا بسته در موضوع مربوط به آن دستگاه)، اطلاع رسانی اتوماسیونی جهت عضویت رایگان و نیمه بهاء ، کارکنان و خانواده های آنان درکتابخانه های عمومی در مناسبت های مختلف (سالروز تاسیس نهاد کتابخانه ها ، هفته کتاب و کتاب خوانی و .... )، عضویت بازنشستگان شرکت آب و فاضلاب  به صورت رایگان درکتابخانه های عمومی استان و مشارکت در برگزاری مسابقات کتابخوانی  بویژه جشن آب و مدیریت مصرف آب  در کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی اقدامات لازم را انجام دهد.

در مقابل شرکت آب و فاضلاب استان نیز نسبت به فراهم نمودن بستر اطلاع رسانی برنامه های فرهنگی اعلامی از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان به  مدیران امور آب شهرستانها : حضور اختیاری و مشارکت کارکنان و خانواده های  آنان در کتابخانه های عمومی استان جهت اجرای مسابقات کتابخوانی از جمله: جشنواره کتابخوانی رضوی مکتوب و مجازی  (مطابق با دستور العمل مربوطه)، همکاری و مشارکت افتخاری کارکنان آب و فاضلاب در فعالیت های شاخص فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی (خوانش کتاب، نقد و بررسی کتاب، نشست کتاب خوان ، جمع خوانی و قصه گویی و ..... )، معرفی فضا و مکان هایی برای ایجاد کتابخانه مشارکتی با متراژ حداقل 120 متر مربع با دسترسی مستقل درصورت وجود فضای اضافی ( براساس شیوه نامه و دستور العمل اجرایی نهاد کتابخانه ها)، معرفی کتابهای تالیفی توسط کارکنان شرکت آب و فاضلاب، مناسب کتابخانه های عمومی به کمیته بررسی منابع و درصورت تایید خرید و توزیع مطابقت با قوانین نهاد در کتابخانه های عمومی استان، مشارکت در برگزاری مسابقات کتابخوانی به ویژه جشنواره های مرتبط با مدیریت مصرف آب در کتابخانه های عمومی استان، استفاده از ظرفیت کتابخانه های عمومی جهت توسعه فعالیت های فرهنگی و کتابخوانی و ترویج فرهنگ مصرف آب، معرفی رابطین کتابخوان فرهنگی شاخص به اداره کل کتابخانه های عمومی استان جهت تقدیر در مناسبتها و اطلاع رسانی نشریه پیام آبفا در سایت سراسری کتابخانه های عمومی استان همکاری های لازم را خواهند داشت.

Description: H:\1خبر\0کار شده\01400\0دی\اداره کل\400+10+22تفاهم نامه شرکت آب و فاضلاب\WhatsApp Image 2022-01-12 at 13.55.53.jpeg