فهرست

اخبار برگزيده

فقر کتابخانه در محله فرهنگیان

ساکنان بولوار حسابی جنوبی درخواست ایجاد سالن مطالعه در محله‌شان را دارند

به نقل از روزنامه شهرآرا،

صدر| محله فرهنگیان یکی از محلات قدیمی منطقه10 است که بیشتر ساکنان آن فرهنگی هستند. محله‌ای که حالا مجموعه آپارتمان‌های زیادی دارد و تعداد خانوارهای آن هم کم نیست. باتوجه به فرهنگی‌بودن بخش زیادی از جمعیت این محله،‌ جوانان و بازنشستگان محدوده بولوار حسابی جنوبی درخواست ساخت قرائت‌خانه یا مجموعه چند منظوره فرهنگی و ورزشی را دارند. به درخواست تعدادی از آن‌ها به این محله آمدیم تا صحبتشان را بشنویم و خواسته‌شان را با مسئولان شهرداری در میان بگذاریم.


بازنشستگان علاقه‌مند به مطالعه
بوستان پرنیان در خیابان حسابی جنوبی6 قرار دارد. روبه‌روی این بوستان داخل کوچه، زمین خاکی و رهاشده‌ای قرار گرفته است و بعد از آن، یعنی در خیابان حسابی جنوبی4 زمین به نسبت بزرگ دیگری دیده می‌شود که آسفالت شده است و ساکنان از آن به عنوان پارکینگ خودرو یا محلی برای دور زدن استفاده می‌کنند. حسن فلاح‌نیا، رئیس شورای اجتماعی محله فرهنگیان، می‌گوید: از شما خواستیم اینجا بیایید و زمین‌های رهاشده این محله را ببینید. در جلسات شورای اجتماعی محله درخواست جوانان و بازنشستگان فرهنگی محله را مبنی بر ساخت قرائت‌خانه یا مجموعه فرهنگی در میان گذاشتیم و خواستیم در صورتی که زمین‌های رهای محله مالک شخصی ندارد و متعلق به شهرداری است، این درخواست را مدنظر قرار داده و برای ساخت کتابخانه، قرائت‌خانه یا مجموعه چندمنظوره اقدام کنند.
علی زیرک از ساکنان محله شاهد است و برای گذراندن اوقات فراغتش به بوستان پرنیان آماده است. او می‌گوید: بیشتر ساکنان محله فرهنگیان و شاهد، فرهنگی هستند. این دو محله بازنشسته زیاد دارد. در منطقه‌ای به این وسعت یک سالن مطالعه برای بازنشستگان نداریم. با سر زدن به بوستان پرنیان و مروارید متوجه تعداد زیاد درخواست‌کنندگان می‌شوید. همه اهل مطالعه هستند و ایجاد این سالن اوقات فراغت اهالی را پر می‌کند.
مرتضی حسین‌زاده و دوستانش تازه امتحان را تمام کرده‌اند و در حال برگشت به خانه هستند که متوجه گفت‌وگوی ما می‌شوند. آن‌ها در مجتمع‌های مسکونی ولایت و فجر زندگی می‌کنند. مرتضی می‌گوید: بولوار حسابی جنوبی بیشترین تعداد مجتمع‌های آپارتمانی را در محله فرهنگیان دارد. خانوارهای زیادی در این مجتمع‌ها ساکن هستند و تعداد درخور توجهی از جمعیت آنان را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید فصل امتحانات است و درس‌خواندن در فضای کوچک و شلوغ مجتمع‌ها سخت است. ساخت سالن مطالعه در این محدوده یکی از نیازهای اصلی جوانان محله است.


اول؛ تعیین تکلیف کاربری زمین‌ها
خواسته اهالی را با سرپرست اداره فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه در میان می‌گذاریم. حمزه صبوری می‌گوید: ابتدا باید کاربری زمین‌های مورد نظر ساکنان بررسی شود درصورتی‌که زمینی متعلق به شهرداری وجود داشت و کاربری آن فرهنگی باشد می‌توان اقدامات لازم را برای آن انجام داد.
او از تهیه فهرستی از اراضی خدماتی شهرداری در محلات خبر می‌دهد و می‌گوید: امیدواریم بتوانیم نیاز محلات را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی با این زمین‌ها برآورده کنیم.
صبوری با تأکید بر اینکه او و همکارانش در تلاش برای تجهیز قرائت‌خانه و کتابخانه‌های محلی مساجد هستند می‌گوید: مسجد حضرت عباس(ع) یکی از مساجد محدوده حسابی جنوبی و نزدیک به بوستان پرنیان است که می‌تواند تا حدی این نیاز را برطرف کند.