فهرست

تازه‌ترين اخبار

با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛

آئین رونمایی از پایگاه‌های خدمات تخصصی مشاوره‌ای در کتابخانه های عمومی سراسر کشور برگزار شد

آئین رونمایی از پایگاه‌های خدمات تخصصی مشاوره‌ای در کتابخانه های عمومی سراسر کشور با حضور معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و جمعی از مسئولین آستان قدس رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، در راستای تبدیل کتابخانه های عمومی به قطبهای تأثیرگذار علمی، فرهنگی و اجتماعی، آئین رونمایی از پایگاه‌های خدمات تخصصی مشاوره‌ای در کتابخانه های عمومی سراسر کشور با حضور مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی؛ حجت‌الاسلام سید جلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد و رضا آذریان، مدیر مرکز جامع مشاوره آستان قدس رضوی  برگزار شد.

Description: H:\1خبر\0کار شده\01400\0آذر\اداره کل\رونمایی پایگاه های تخصصی مشاوره د رکتابخانه ها(2-9-400)\رمضانی.jpg
در ابتدا مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور  با بیان اینکه هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار به پایان رسیده است اما حوزه کتاب و کتابخوانی متعلق به زمانی خاص نیست و همیشه در طول سال جاری و ساری است، گفت: در رویکرد جدید نهاد کتابخانه های عمومی کشور یکی از مباحثی که بصورت مجدانه پیگیری می شود، استفاده از ظرفیت و بستر کتابخانه های عومی در کارکردی فراتر از نگاه سنتی و عمومی رایج در جامعه است.
وی ضمن قدردانی از این حرکت فرهنگی آستان قدس رضوی، افزود: برای تغییر این نگاه و حرکت در این رویکرد جدید نیاز به همکاری، همیاری وهم افزایی سایر دستگاه های اجرایی است. کتابخانه همگام و همسو با مساجد در تلاش هستند تا نیازهای روحی و روانی جامعه را برطرف کنند.
معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به اینکه این حرکت سرآغاز و منشأ اثر تداوم این همکاریها است، گفت: تعاملات بین نهاد کتابخانه های عمومی کشور و دستگاه های اجرایی در راستای ایجاد نفع اجتماعی و دریافت خروجی مناسب و موثر برای جامعه از دو منظر قابل اهمیت است، اول حرکت در راستای رسیدن به نقطه ایده آل برای معرفی جایگاه کتابخانه های عمومی به عنوان مراکز علمی و اجتماعی در جامعه به ویژه در مناطقی که آسیبهای اجتماعی در آنجا بیشتر به چشم می خورد، دوم، برقراری حس اعتماد نسبت به کتابخانه ها در جامعه، به عبارتی اعضاء و مراجعین برای دریافت نیازهای اطلاعاتی و روحی خود نیاز  به بسترسازی زمینه برای ایجاد حس اعتماد به کتابخانه ها به عنوان امین خود دارند.
مهدی رمضانی در پایان ضمن تشکر از مسئولین آستان قدس رضوی، اظهار امیدواری کرد که این اقدام به عنوان یک حرکت موثر و برجسته در کتابخانه های عمومی حرکتی موثر و موفق داشته باشد.

Description: H:\1خبر\0کار شده\01400\0آذر\اداره کل\رونمایی پایگاه های تخصصی مشاوره د رکتابخانه ها(2-9-400)\سبزیان.jpg
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تشکر از رئیس سازمان علمی و فرهنگی و مدیر مرکز جامع مشاوره آستان قدس رضوی گفت: اهتمام نهاد کتابخانه های عمومی کشور در راستای هم افزایی بین دستگاه های اجرایی برای ایجاد دفاتر مشاوره در کتابخانه های عمومی  یک نوآوری در آستان قدس رضوی است و امیدوارم که کرامت حضرت امام رضا(ع) شامل حال خادمیاران فعال در این حوزه شود.
وی با اشاره به روایتی از حضرت امام رضا(ع)، افزود: مومنی که مشورت می خواهد، غمی در دل دارد و باید راهی به او پیشنها شود. ما معتقدیم ایجاد پایگاه های مشاوره با حضور خادمیاران متخصص در حوزه روح و روان در راستای این روایت امام رضایی است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: امروز نهاد کتابخانه های عمومی کشور به سمت خدمات نیاز مبنا رفته است و یکی از این نیازها، نیازهای مشاوره ای است.  اگر می گوییم کتابخانه های عمومی امروز به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی و دانشگاه های مردمی در جامعه فعالیت می کنند باید جنبه مشاوره ای را نیز در نظر داشته باشیم چرا که کتابدار تنها نیاز حوزه کتاب فرد را برطرف می کند اما وجود خادمیاران باعث می شود تا افرادی که دغدغه حضور در مراکز مشاوره را دارند بتوانند با طیب خاطر و در محیطی آرام از خدمات مشاوره ای نیز استفاده کنند.
وی با اشاره به روایت حضرت علی(ع) «هیچ پشتوانه ای مانند مشاوره نیست» عنوان کرد: در منظومه فکری مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، گسترش فرهنگ مطالعه وجود دارد، برای رسیدن به این امر باید اول از خانواده ها شروع کرد، در واقع در مسیر درمان خادمیاران از معرفی کتاب نیز استفاده کنند و مسیر درمان، پیشگیری، مهارت افزایی با پیوست کتاب انجام شود این همسویی و هم افزایی باعث ایجاد ایرانی کتابخوان و سالم خواهد شد.

گفتنی است، در پایان 30 پایگاه‌های خدمات تخصصی مشاوره‌ای در کتابخانه های عمومی سراسر کشور بصورت مجازی افتتاح شد.