فهرست

تازه‌ترين اخبار

با هدف افزایش تعاملات فرهنگی صورت گرفت؛

امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و آموزش و پرورش استثنائی استان

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و آموزش و پرورش استثنائی استان در راستای افزایش تعاملات فرهنگی، امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، تفاهم نامه همکاری در راستای افزایش تعاملات فرهنگی بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اداره آموزش و پرورش استثنائی استان با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و مهدی قاسمی پور، امضا شد.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به اجرای بخشی از تفاهم نامه در کتابخانه های عمومی استان، گفت: امروز کتابخانه های عمومی به عنوان مراکز اجتماعی محسوب می شوند به عبارتی مکان آموزشی و فرهنگی سوم بعد از خانه و مدرسه هستند و می توان از کتابخانه ها به عنوان مرکز غیررسمی آموزش و پرورش در حوزه های مهارت آموزی، تربیتی و ... نام برد.
وی با اشاره به ارتباط مستقیم آموزش و پرورش استثنائی با افراد نیازمند خدمات خاص، افزود: می توان از ظرفیت کتابخانه های عمومی به عنوان فضاهایی برای ادامه و تکمیل رسالت اداره کل کتابخانه های عمومی استان استفاده شود، بطور مثال شاید یکی از مهمترین مسایل موجود در جامعه فرهنگ سازی نحوه برخورد با آنها باشد که می توان با برگزاری وبینارها و کارگاه های روانشناختی و روانشناسی در مجموعه کتابخانه ها بخشی از این مساله را بر طرف نمود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تولید محتوا برای دانش آموزان استثنائی را مهم دانست و آمادگی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی را در راستای تولید محتوا برای دانش آموزان با نیازهای خاص را با محوریت موضوعات مختلف اعلام کرد.

در ادامه مهدی قاسمی پور، رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی با اشاره به اینکه 3% از افراد جامعه دارای نیازهای خاص هستند، گفت: یکی از سیاستها و رسالتهای آموزش و پرورش استثنائی تمرکز بر روی مشارکت سایر دستگاه های اجرایی در رشد همه جانبه نظام تعلیم و تربیت به ویژه برای دانش آموزان استثنائی است.
وی با بیان اینکه اداره کل کتابخانه های عمومی استان یکی از مراکز مهم در این راستا است، افزود: حرکت زیبای نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نحوه عضویت دانش آموزان استثنائی در کتابخانه ها، راه اندازی بخش نابینایان در کتابخانه های استان مانند کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) و دکتر شریعتی مشهدو سایر شهرستانها و مدنظر داشتن منابع مختص برای این گروه از افراد در جشنواره کتابخوانی رضوی نشان از توجه و دغدغه مند بودن این نهاد نسبت به دانش آموزان استثنائی دارد.
مهدی قاسمی پور با بیان اینکه هدف ما مهارت آموزی و مهارت پروری در دانش آموزان استثنائی است، گفت: دانش آموزان استثنائی نیاز به منابع خاص با توجه به وضعیت خود دارند و متاسفانه میزان تولید محتوا اعم از کتابهای بریل، گویا و ... جوابگوی این نیازها نمی باشد. اداره کل کتابخانه های عمومی استان به عنوان یکی از ارگانهای فرهنگی اصلی در این حوزه می توانید با ایجاد حس ترغیب و مشارکت در نویسندگان و انتشارات در مسیر تامین نظام برنامه درسی غیر رسمی برای اجرای کیفی برنامه درسی دانش آموزان با نیازهای ویژه همراه و همگام ما باشید.

گفتنی است، طی تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان برگزاري حضور در جلسات سیاستگذاری مرتبط به دعوت «اداره»، متناسب سازی فضا و تجهیزات کتابخانه ها متناسب با نیازهای دانش آموزان با نیازهای ویژه با درخواست کارشناسان اداره استثنایی (باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، تخصیص فضای ویژه و مناسب دانش آموزان با نیازهای ویژه دربرخی از کتابخانه های عمومی استان. (باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، برگزاری نشست های تخصصی کتاب خوان، نقد و بررسی کتاب و برگزاری مراسمات رونمایی از کتاب با حضور نویسندگان و مولفان ،برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی واستفاده از لوگوی آموزش وپرورش استثنایی درتبلیغات، برگزاری جلسات گفتگوهای اجتماعی با محوریت و وظایف طرفین، اطلاع رسانی برنامه های هفته کتاب وکتابخوانی به اداره آموزش وپرورش استثنایی، عضویت سراسری رایگان دانش آموزان تحت پوشش در کتابخانه های عمومی استان . (باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، در اختیار قرار دادن استودیو جهت تولید محتوای صوتی آموزشی(باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها) اقدامات لازم را انجام دهد و در مقابل آموزش و پرورش استثنائی استان نیز در حضور در جلسات سیاستگذاری مرتبط به دعوت « اداره کل» در سطوح ستادی و استانی، کمک فکری و ارائه ایدهای  علمی و اجرایی جهت مناسب سازی کمی و کیفی کتابخانه های استان در راستای سند تحول بنیادی و متناسب با گروهای دانش آموزان با نیازهای ویژه، برگزاری مسابقات هنری ، فرهنگی ،علمی (کتابخوانی، قصه گویی و...) برای عموم دانش آموزان در راستای آموزش و پرورش فراگیر،  فراهم آوردن شرایط مناسب و اطلاع رسانی مطلوب جهت استفاده معلمین ، دانش آموزان و اولیاء از امکانات کتابخانه‌های  عمومی استان،  معرفی معلمان و دانش آموزان علاقه مند به تولید محتوا در راستای مداخله به هنگام و طلایی با توجه به ظرفیت کتابخانه‌ها جهت پیشگیری از معلولیت‌ها در جامعه، معرفی  معلمان و دانش آموزان جهت نشست کتابخوانی ویژه دانش آموزان با نیازهای ویژه، برگزاری دوره دانش افزایی نهضت بریل آموزی برای پرسنل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، برگزاری دوره دانش افزایی آموزش نهضت زبان اشاره برای پرسنل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، معرفی کتابخانه‌های متناسب سازی شده به دانش آموزان استثنایی و والدین آنها جهت بهره مندی از خدمات کتابخانه، معرفی افراد متخصص جهت عضویت درکارگروه‌های تخصصی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برای تدوین، اصلاح و تالیف کتب و مقالات تخصصی آموزش و پرورش استثنایی استان همکاری های لازم را داشته باشد. همچنین مدت این تفاهم نامه از  مهر ماه سال 1400به مدت 3 سال شمسی معتبر می باشد.


Description: H:\1خبر\0کار شده\1400\0مهر\اداره کل\تفاهم نامه(2-7-400)\final\WhatsApp Image 2021-10-13 at 11.27.01 (1).jpegDescription: H:\1خبر\0کار شده\1400\0مهر\اداره کل\تفاهم نامه(2-7-400)\final\WhatsApp Image 2021-10-13 at 11.27.02.jpeg