فهرست

اخبار شهرستان‌ها

فروزی، کتابدار کتابخانه Surrey کانادا؛

کتابخانه‌ها اولین پیشخوانهای اطلاع‌رسانی در کشور کانادا هستند

وبینار «شناخت ساختار اداری و ارائه خدمات کتابخانه های کانادا» با محوریت آشنایی با نحوه مدیریت و ارائه خدمات کتابخانه های عمومی اروپایی به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تربت حیدریه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تربت حیدریه وبینار «شناخت ساختار اداری و ارائه خدمات کتابخانه های کانادا» با محوریت آشنایی با نحوه مدیریت و ارائه خدمات کتابخانه های عمومی اروپایی و حضور سعید فروزی، کتابدار کتابخانه سوری کانادا برگزار شد.

در ابتدا سعید فروزی، کتابدار کتابخانه عمومی سوری کانادا در خصوص نحوه مدیریت کتابخانه‌های ونکوور گفت: شهر ونکوور با بیش از دو میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارای 70 باب کتابخانه عمومی است که تحت نظارت شهرداری‌ها در حال فعالیت هستند. کتابخانه‌ها بصورت هیأت امنایی و برای مدت دو سال با تعداد ۱۳ نفر متشکل از 1 نفر از شورای شهر و 12 نفر از معتمدین اداره می شوند.
وی کتابداری را یکی از مشاغل پرطرفدار در کانادا عنوان کرد و گفت: از آنجا که درصد استخدام ارگانهای دولتی پایین است، اشتغال در کتابخانه ها به خاطر امنیت و ثبات شغلی آن بسیار پرطرفدار است.

فروزی با بیان اینکه کتابخانه سوری به عنوان بزرگ‌ ترین کتابخانه شهر ونکوور در ۴ طبقه و با متراژ
 ۷ هزار مترمربع در حال فعالیت است، افزود: ارائه خدمات این کتابخانه در سه سطح انجام می شود، سطح اول، دانش آموزان و دانشجویانی هستند که وظیفه چینش منابع برگشتی به قفسه ها را دارند، سطح دوم افرادی با مدرک دیپلم هستند که کار برگشت و امانت کتاب و دریافت جریمه ها را انجام می دهند و سطح سوم متعلق به کتابداران است که وظیفه اطلاع رسانی و پاسخگویی به پرسشهای مراجعین را دارند. فعالیت روزانه کتابداران در دو بخش ارائه خدمات کتابخانه ای و برنامه‌ریزی و شرکت در برنامه‌های آموزشی برون سازمانی است.

وی تصریح کرد: خدمات کتابخانه ای شامل امانات کتاب، فیلم، لوح فشرده و ... ، برگزاری کلاس‌های آموزشی از جمله کامپیوتر، آموزش اینترنت، قصه‌خوانی و کتاب‌خوانی و امکان استفاده از خدمات کامپیوتری رایگان به مدت معلوم بصورت روزانه است. همچنین برای گروه سنی کودکان برنامه‌های از قبیل قصه‌ خوانی، کار دستی، ... و نشست ماهانه کتابخوانی اجرا می شود. از ظرفیت دانشجویان داوطلب برای کمک به انجام تکالیف دانش‌آموزان ضعیف استفاده می شود و در سطح بزرگسالان نیز کلاس‌های آموزشی از قبیل کامپیوتر، آموزش اینترنت، قصه‌خوانی و کتاب‌خوانی برگزار می‌شود.

فروزی افزود: با توجه به مهاجرپذیر بودن کشور کانادا، مردم برای کوچک‌ترین اطلاعات و سوالات روزانه به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کنند و این مساله کتابخانه‌ها را به اولین پیشخوانهای اطلاع‌رسانی در کشور کانادا تبدیل کرده است.


Description: H:\1خبر\0کار شده\1400\0مهر\تربت حیدریه\وبینار تخصصی کتابخانه کانادا\WhatsApp Image 2021-10-13 at 07.37.08.jpeg

 
نسخه قابل چاپ